'Livets Smykke' er designet, udviklet og tænkt af Pernille Aalund
'Livets Smykke' skal minde os om, at vi bærer alle svarene under eget hjerte, og kredser om begreberne: Tro, lykke, livsvalg, vækst, taknemmelighed, flyv, kærlighed, poesi, styrke, jeg er, livets kors & lyset i mit hjerte.
De enkelte smykker er prydet med symboler og/eller tekst knyttet til den livsrejse, de fleste mennesker begiver sig ud på. Smykkerne er skabt med det formål, at det enkelte menneske kan sætte sin egen livsrejse i fokus. Væbne sig med troen på, at denne rejse vil lykkes og derved langsomt gøre tanken og drømmen til virkelighed.
Høj kvalitet: Smykkerne er alle af ægte sølv 925 eller guldbelagt sølv med 18 karat guld + en IP belægning som gør holdbarheden af forgyldningen super god og forlænger den betydeligt.Smykke æskerne er lavet af genbrugspap. Der bliver leveret en lille folder i æsken med smykket, som fortæller om Pernille Aalunds ideer.Der er tænkt over hver enkelt lille detalje.
Hvilket smykke skal man vælge?
Du skal først og fremmest vælge det smykke, der taler mest til dig. Herunder kan du blive inspireret af tankerne og betydningerne bag alle kollektionerne.